Poradnik

 Wentylatory łazienkowe 

Zastosowanie

Wszystkie wentylatory, które prezentujemy w kategorii Wentylatory łazienkowe są wentylatorami osiowymi przeznaczonymi:
=> do wentylacji wywiewnej pomieszczeń mieszkalnych, 
=> do wspomagania ciągu wentylacyjnego w kominach grawitacyjnych,
=> do przetłaczania małej lub średniej ilości powietrza na niewielkie odległości przy niskim oporze systemu.


Montaż

Wentylatory należy w miarę możliwości montować bezpośrednio w otworze szybu wentylacyjnego.
Mogą być montowane w połączeniu z krótkim kanałem wentylacyjnym o odpowiedniej średnicy.
Należy pamiętać, że w przypadku montażu wprost do komina wentylacyjnego stosujemy wentylator osiowy, jeśli natomiast od wentylatora do komina prowadzi w poziomie kanał o długości ponad 1,5 m - należy wówczas wybrać wentylator o większym sprężu czyli wentylator kanałowy. 

Średnica wentylatora to wymiar otworu przyłączeniowego wentylatora do kanału.

    
Istnieje zależność między średnicą wentylatora a jego wydajnością. Im pomieszczenie jest większe, tym wentylator musi mieć większą wydajność, czyli musi być większy, co oznacza, że średnica otworu powinna być większa.

Montaż na ścianie czy suficie? Praktycznie każdy wentylator można zamontować na ścianie. Jednak nie każdy wentylator nadaje się do montażu w suficie. W przypadku montażu sufitowego, wymagane jest, aby wentylator posiadał łożyska kulkowe, które nie tylko wydłużają pracę wentylatora, ale również pozwalają na jego montaż pod dowolnym kątem (ściana, sufit).
Montaż wentylatora w obrębie kabiny prysznicowej - ze względów bezpieczeństwa, należy stosować wyłącznie wentylatory niskonapięciowe 12V.


Dobór wentylatora

Przed wyborem wentylatora należy określić miejsce jego zastosowania, potrzebne opcje oraz co najważniejsze jego wydajność, czyli zdolność wentylatora do przetłaczania określonej objętości powietrza w jednostce czasu wyrażonej w m³/h.

Jeśli wentylator ma być przeznaczony do łazienki, wc lub pralni, prawdopodobnie przydatną opcją będzie wyłącznik czasowy (timer), który umożliwi pracy wentylatora w ustawionym czasie po opuszczeniu pomieszczenia (tzw. zwłoka czasowa). Czujnik wilgotności spowoduje załączenie się wentylatora w przypadku przekroczenia poziomu wilgotności powyżej ustawionego limitu.

W kuchni czy w salonie sprawdzi się natomiast model w wersji standardowej lub wyposażony w włącznik sznurkowy załączany ręcznie w razie potrzeby.

Przy wyborze wentylatora do łazienki, zaleca się aby wydajność wentylatora była czterokrotnie większa niż kubatura pomieszczenia.

Kubaturę obliczamy mnożąc powierzchnię łazienki oraz jej wysokość.
Jeżeli np. łazienka ma powierzchnię 8 m² i wysokość 2,5 m, to kubatura wynosi 8x2,5= 20 m³
Przy zaleceniu wydajności wentylatora czterokrotnie większej niż kubatura łazienki, należy wyliczoną wcześniej kubaturę pomnożyć x 4 wymiany powietrza. Otrzymany wynik (80m³) informuje nas o wydajności wentylatora, jaki powinien być zastosowany w pomieszczeniu. Jeśli otrzymany wynik jest mniejszy lub równy z wydajnością wybranego wentylatora - dokonano prawidłowego doboru wentylatora. 


Opcje wentylatorów

            

STANDARD

Są to wentylatory w wersji bazowej (standardowej) bez dodatkowych funkcji.
Podłączenie: do instalacji dwuprzewodowej z włącznikiem zewnętrznym, np. włącznikiem oświetlenia.


WYŁĄCZNIK SZNURKOWY

Wyłącznik sznurkowy umożliwia uruchomienie oraz wyłączenie wentylatora poprzez pociągnięcie sznurka.
Wentylatory z wyłącznikiem sznurkowym stosowane są w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenie wentylatora do instalacji z oddzielnym włącznikiem, np. włącznikiem oświetlenia.
Wentylator należy podłączyć na stałe do zasilania dwużyłowego.


WYŁĄCZNIK CZASOWY - TIMER

Wentylatory z funkcją opóźnienia czasowego - timer, stosowane są najczęściej w pomieszczeniach sanitarnych (łazienka, toaleta), czyli takich które chcemy przewietrzyć po ich opuszczeniu. 
Wentylator podłączony jest do instalacji trzyprzewodowej z włącznikiem zewnętrznym, np. włącznikiem światła. Włączenie oświetlenia uruchamia urządzenie. Wyłączenie wentylatora następuje z regulowanym opóźnieniem (np. od 2 do 30 minut), po wyłączeniu oświetlenia.
Czas opóźnienia reguluje się poprzez obrót potencjometru ukrytego pod panelem przednim, na płytce sterującej wentylatora.
Podłączenie:
Przewód fazowy "+" należy podłączyć do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą L.
Zero należy podłączyć do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą N.
Do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora oznaczonego literą T lub LT należy podłączyć również przewód fazowy "+" ten sam co do zacisku L, ale poprowadzony przez włącznik światła lub oddzielny włącznik, który będzie uruchamiał wentylator.


CZUJNIK WILGOTNOŚCI - HIGROSTAT

Można sterować pracą wentylatora za pomocą czujnika wilgotności i timera. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu przewyższy ustawioną na czujniku wartość 60-90%, wentylator automatycznie włączy się i będzie pracował do czasu, kiedy wilgotność wróci do normy, wentylator będzie pracował dalej przez czas ustawiony na timerze (2-30 minuty) po czym się wyłączy.

Czujnik wilgotności (higrostat) spowoduje załączenie się wentylatora w przypadku przekroczenia poziomu wilgotności powyżej ustawionego progu (zazwyczaj regulowanego w zakresie od 60% do 90% dla wentylatorów VENTS / VENTIKA, od 40% do 90 % dla wentylatorów AWENTA).

Timer spowoduje przedłużone działanie wentylatora po jego wyłączeniu (opóźnienie czasowe może wynosić od ok 2 do ok 30 minut dla wentylatorów VENTS / VENTIKA oraz od 3 do 30 minut dla wentylatorów AWENTA).

Wentylator uruchamia się w wyniku wykrycia wilgotności lub zostaje uruchomiony włącznikiem zewnętrznym, np. włącznikiem światła. Opóźnienie wyłączenia (timer) zaczyna odliczać czas od momentu, gdy czynnik który wzbudził wentylator ustanie.

Podłączenie z pełną funkcjonalnością wentylatora:

Aby w pełni wykorzystać funkcje wentylatora, należy urządzenie podłączyć do instalacji trzyprzewodowej z włącznikiem zewnętrznym np. włącznikiem światła
(zero robocze, faza załączająca z włącznika zewnętrznego lub obwodu oświetlenia,
faza podtrzymująca pracę wentylatora "na zwłoce" - bezpośrednio z puszki) - patrz podłączenie wentylatora timerem.

Przy takim podłączeniu wentylator będzie uruchamiał się samoczynnie w momencie wykrycia podniesionego poziomu wilgotności w danym pomieszczeniu oraz będzie możliwość uruchomienia wentylatora za pomocą włącznika razem ze światłem lub oddzielnym włącznikiem.
Opóźnienie wyłączenia (timer) zostanie uruchomione w momencie wyłączenia włącznika.

Podłączenie z niepełną funkcjonalnością wentylatora:

Wentylator należy podłączyć na stałe do zasilania dwużyłowego (zero robocze + faza z puszki).

Przy takim podłączeniu wentylator będzie działał w trybie bezobsługowym tzn. będzie uruchamiał się samoczynnie w momencie wykrycia podniesionego poziomu wilgoci w danym pomieszczeniu, bez możliwości uruchomienia wentylatora samoczynnie przez użytkownika np. ze światłem.


CZUJNIK RUCHU

Urządzenie ma na celu automatyczne załączanie i wyłączanie wentylatora bez konieczności stosowania dodatkowych włączników.
Wentylator podłączony jest na stałe do zasilania dwużyłowego, uruchamia się w wyniku wykrycia ruchu w pomieszczeniu.
Wyłączenie następuje z regulowanym opóźnieniem od 2 do 30 minut po ostatnim - wykrytym w pomieszczeniu przez detektor - ruchu.


BEZPIECZNE NAPIĘCIE 12 V

Wentylatory z silnikiem niskiego napięcia 12 V prądu przemiennego, przeznaczone są do instalacji w miejscach wymagających zachowania wysokiego stopnia bezpieczeństwa, np. kabina prysznicowa. W przypadku podłączenia wentylatora z silnikiem niskiego napięcia 12 V do sieci 230V/50Hz należy dodatkowo zastosować transformator toroidalny - rdzeniowy, 12 V prądu przemiennego.

 

AKCESORIA DO WENTYLATORÓW

Wentylator można dodatkowo doposażyć w zawór zwrotny tj. element wentylacji zapobiegający cofaniu się powietrza do wnętrza pomieszczenia. 


W ofercie posiadamy dwa modele zaworów zwrotnych:
- zawór zwrotny KO - dedykowany dla wybranych serii wentylatorów VENTS, VENTIKA, BLAUBERG
- zawór zwrotny ZZ - dedykowany dla wentylatorów produkcji AWENTA

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl